top of page
business-speaker-delivers-inspiring-address-corporate-event-conference-hall.jpg

Zde bude Vaše foto

Učitelka, posluchačka
a kronikářka tradic

Jmenuji se Helena Kresová a byla jsem krajanskou učitelkou v Rumunsku, Polsku a v Chorvatsku. V Rumunsku jsem působila od roku 1997 do roku 2001. Na setkáních s krajany žijícími v Rumunsku mě fascinovalo jejich vyprávění o tradovaných rodinných obřadech. Z vyprávění jsem usoudila, že jejich dodržované tradice se příliš neliší od těch, které si jejich předci kdysi dávno přivezli z Čech. I díky krajanské pohostinnosti jsem měla tu možnost se obřadů účastnit a leckdy to byl zážitek, jako bych se vrátila v čase o století a půl zpět. Jejich průběh jsem se pokusila v této monografii zachytit.
 

Děkuji ČSÚZ a jeho předsedkyni Haně Hlaváčkové za možnost publikovat v sekci o tradice a obřadů Čechů v zahraničí, a tak inspirovat i dnešní krajany k návratu ke kořenům.

Návrat ke kořenům
Tradice a obřady českých krajanů v zahraničí

Obřady a tradice jsou jedním z nejvýznamnějších pilířů kulturní identity českých komunit žijících v zahraničí. Pro krajany v Rumunsku, Polsku či Chorvatsku nejsou jen vzpomínkou na dávnou vlast, ale také prostředkem propojení generací a uchování historického odkazu jejich předků. Každý rituál, každý obyčej je nejen svědectvím minulosti, ale i živou součástí současnosti, která pomáhá formovat kulturní soudržnost krajanských komunit.


Tento projekt si klade za cíl přiblížit jak obecné principy tradičních obřadů, tak i jejich konkrétní projevy v různých regionech, přičemž jako první se zaměřujeme na Banát – oblast v Rumunsku, kde se dodnes uchovávají české tradice v jejich autentické podobě.

Vyberte si kategorii níže a zobrazte si články podle svého zájmu.

Co jsou obřady
a tradice

Obřady a tradice
krajanů po světě

Kontaktujte mě

Váš email

Máte dotazy nebo se chcete podělit o své zkušenosti? Neváhejte mě kontaktovat, ráda se s vámi spojím!

Váš telefon

bottom of page