ČESKOSLOVENSKÝ ÚSTAV ZAHRANIČNÍ
POMÁHÁME KRAJANŮM OD ROKU 1928
Úplné znění stanov spolku ČSÚZ
IČO: 004 42 500
(dále jen "spolek")
Preambule
Československý ústav zahraniční je nezávislý a dobrovolný spolek usilující o široký rozvoj styků se spolky, fundacemi (nadace a nadační fondy) a osobami pocházejícími ze zemí bývalého Československa, žijícími trvale v zahraničí a s jejich potomky, bez ohledu na politickou či náboženskou orientaci. Ke splnění tohoto poslání spolupracuje s různými českými a zahraničními institucemi, organizacemi, státními orgány a jednotlivci.
Československý ústav zahraniční byl založen 20. prosince 1928 na základě myšlenky prvního prezidenta republiky T. G. Masaryka. Vznikl jako státem podporovaná, avšak nezávislá organizace. Od roku 1990 pokračuje Československý ústav zahraniční v masarykovské tradici demokratické práce ve prospěch krajanů.
Spolek je nevládní, nepolitickou a dobrovolnou právnickou osobou.
Čl. I. Název a sídlo spolku
1.1. Název spolku zní: Československý ústav zahraniční
1.2. Obec, v níž je umístěno sídlo: Praha
Čl. II. Účel spolku
2.1. Posláním a účelem spolku je především péče o krajany žijící trvale v zahraničí, podpora a usnadnění jejich národních a kulturních styků s původní vlastí, udržování národního
povědomí krajanů, jejich potomků a jejich organizací, všestranná podpora rozvoje dobrých vztahů v zájmu upevňování národní sounáležitosti, spolupráce v oblasti kultury, ekonomiky a ve všeobecně společenských oblastech života.
2.2. Za tím účelem spolek:
a) udržuje styky a spolupracuje s krajany v zahraničí, s jejich spolky a organizacemi, obchodními společnostmi a organizacemi, v jejichž čele působí;
b) ve spolupráci s orgány veřejné moci a dalšími právnickými osobami napomáhá k udržování a rozvoji kultury, pěstování národních zvyků a tradic a výuce mateřského jazyka v zahraničí;
c) vydává informační materiály v tištěné a audiovizuální formě určené pro krajany, krajanské spolky a redakce krajanských novin a časopisů. Podle možností poskytuje pomoc při vydávání krajanských periodik a publikací;
d) rozesílá krajanským organizacím materiály z oblasti kultury a ekonomiky a podílí se podle možností na vytváření spolkových knihoven a čítáren v zahraničí;
e) organizuje pobyty krajanů ve staré vlasti s nejrůznějším tematickým zaměřením;
f) podporuje hospodářské styky krajanů a zahraničních členů s vlastí prostřednictvím k tomu určených společností a organizací a k tomu poskytuje informační služby;
g) věnuje pozornost výzkumu, studiu, propagaci a dokumentaci vývoje vystěhovalectví i současného krajanského života ve spolupráci s dalšími institucemi;
h) napomáhá ve spolupráci se sportovními a tělovýchovnými organizacemi rozvoji tělovýchovy, sportu a turistiky v krajanských jednotách SOKOLA, sportovních klubech a jiných tělovýchovných organizacích a popularizuje v krajanských organizacích čs. sport a tělovýchovu;
i) podle možností napomáhá vysílání umělců, metodiků, divadelních a folklorních souborů a jednotlivců na krajanské společenské akce, na kurzy lidových tanců, k nácviku folklorních pásem apod. Přijímá umělecké kolektivy a jednotlivce z krajanských sdružení k účasti na kulturních akcích v České republice. Zprostředkovává pořádání prodejních a retrospektivních výstav z tvorby krajanů na území bývalého Československa a naopak;
j) napomáhá aktivnímu šíření češtiny a slovenštiny, zejména pak napomáhá školkám a školám všech stupňů, které v zahraničí češtinu a slovenštinu vyučují a umožňují poznání české a slovenské kultury.
k) Usiluje o rozšiřování přátelství mezi lidmi různých zemí mimo jiné podporou zakládání organizací zahraničních občanů, kteří nabyli vzdělání na území dnešní České a Slovenské republiky a vytváří podmínky, aby se do této spolupráce mohli zapojit další jednotlivci.
Čl. III. Členové, jejich práva a povinnosti
3.1. Členy mohou být fyzické i právnické osoby
3.2. Rozlišuje se členství ve spolku:
a) činné a
b) čestné.
3.3. Je-li členem právnická osoba, zastupuje ji na jednáních orgánů spolku její statutární orgán nebo jím písemně zmocněná osoba.
3.4. Čestnými členy se mohou stát významné osobnosti, pokud s tím souhlasí.
3.5. Všichni členové bez rozdílu se aktivně podílejí na činnosti spolku, především na akcích spolupráce s krajany a mohou se účastnit projednávání všech otázek na členské schůzi spolku.
3.6. Všichni členové mohou vznášet připomínky, náměty k účinnějšímu naplňování poslání spolku, obracet se na další orgány spolku a užívat společenská zařízení spolku.
3.7. Na členské schůzi jsou oprávněni hlasovat činní členové spolku s aktivním hlasovacím právem.
3.8. Každý činný člen má právo volit a být volen do všech orgánů spolku.
3.9. O přijetí činného člena rozhoduje správní výbor na základě písemné přihlášky.
3.10. Členství vzniká usnesením správního výboru o přijetí člena a zaplacením členského příspěvku.
3.11. Všichni členové jsou povinni dodržovat tyto stanovy a aktualizovat své kontaktní údaje na sekretariátu spolku.
3.12. Činní členové jsou povinni platit členský příspěvek, jehož výše je stanovena usnesením správního výboru. Členský příspěvek se hradí vždy jednou ročně a je splatný do konce třetího kalendářního měsíce roku, v němž se hradí.
3.13. Neuhrazením členského příspěvku, a to ani po písemné výzvě předsedy, který určí dodatečnou lhůtu splatnosti, pozbývá člen aktivní hlasovací právo až do zaplacení členského příspěvku.
3.14. Čestní členové členské příspěvky nehradí.
3.15. Členství zaniká:
a) úmrtím člena,
b) zánikem právnické osoby přijaté za člena bez právního nástupce,
c) vystoupením člena na základě písemného prohlášení doručeného předsedovi,
d) vyloučením člena z důvodu jednání, které je neslučitelné s členstvím ve spolku nebo v případě nezájmu o práci člena ve spolku,
e) neplacením členských příspěvků,
f) zrušením spolku a
g) na základě jiných důvodů stanovených právními předpisy nebo těmito stanovami.
3.16. O vyloučení člena rozhoduje usnesením správní výbor. Rozhodnutí o vyloučení člena spolku se doručí vyloučenému členu vhodným způsobem.
Čl. IV. Organizace spolku
4.1. Orgány spolku jsou:
a) členská schůze;
b) správní výbor;
c) předseda a místopředsedové;
d) kontrolní komise.
4.2. Hlavní zásadou organizační výstavby spolku je široká demokracie, volitelnost a kolektivní rozhodování. Všechny volené orgány spolku se volí tajnou volbou. Usnesení orgánů spolku jsou závazná pro nižší orgány spolku a všechny členy, menšina respektuje rozhodnutí většiny.
4.3. Funkční období volených a jmenovaných členů orgánu spolku je tříleté, pokud při nové volbě není funkční období zkráceno.
Čl. V. Členská schůze
5.1. Nejvyšším orgánem spolku je členská schůze. Při hlasování členské schůze má každý činný člen s aktivním hlasovacím právem jeden hlas.
5.2. Členskou schůzi svolává správní výbor nejméně každé tři roky. Jednání členské schůze se řídí jednacím a volebním řádem, který se schvaluje na začátku zasedání členské schůze.
5.3. Členská schůze hodnotí činnost spolku za uplynulé období a stanoví hlavní směry a program činnosti spolku na další období.
5.4. Do působnosti členské schůze patří zejména:
a) volba a odvolání členů správního výboru a kontrolní komise;
b) rozhodování o změně stanov;
c) rozhodování o zrušení spolku a jmenování a odvolání likvidátora;
d) schvalování odměňování likvidátora a
e) rozhodování o všech záležitostech, které do její působnosti svěřují tyto stanovy nebo závazné právní předpisy.
5.5. Členská schůze je usnášeníschopná za účasti jakéhokoliv počtu přítomných členů spolku.
5.6. Rozhodnutí přijímá členská schůze prostou většinou přítomných členů na členské schůzi, pokud tyto stanovy nebo závazné právní předpisy nevyžadují jinou většinu.
5.7. Pozvánka na členskou schůzi se členům zasílá obvykle elektronickou poštou a uveřejňuje na webových stránkách spolku nejméně 30 dnů před konáním členské schůze spolku, v případě potřeby lze rozeslat pozvánky na členskou schůzi členům spolku poštou, v takovém případě musí být pozvánka na členskou schůzi rozeslána nejméně 30 dnů před konáním členské schůze. Z pozvánky na členskou schůzi musí být zřejmé místo, čas a pořad zasedání členské schůze.
Čl. VI. Správní výbor
6.1. Správní výbor řídí činnost spolku v období mezi členskými schůzemi.
6.2. Zasedání správního výboru se schází nejméně čtyřikrát do roka. Zasedání správního
výboru svolává předseda nebo místopředseda.
6.3. Správní výbor je usnášeníschopný za účasti 1/3 všech členů správního výboru a rozhoduje prostou většinou přítomných členů správního výboru.
6.4. Do působnosti správního výboru náleží zejména:
a) schvalování rozpočtu spolku;
b) volba předsedy a místopředsedů z řad členů správního výboru;
c) rozhodování o vyloučení člena;
d) schvalování a kontrolování projektů a jejich finanční rozsah;
e) schvalování výše členských příspěvků;
f) schvalování přijetí nových členů;
g) schvalování pracovníků sekretariátu na návrh předsedy;
h) schvalování vnitřních norem spolku;
i) schvalování ročního plánu činnosti a roční uzávěrky hospodaření spolku, a to nejpozději do konce března následujícího roku a
j) rozhodování v záležitostech, které mu tyto stanovy svěřují do jeho působnosti.
6.5. Správní výbor rozhoduje o vyslání oficiální delegace ke krajanským spolkům a sdružením a přijímá delegace ze zahraničí a vytváří podmínky pro činnost komisí a zájmových klubů.
6.6. Správní výbor řeší a rozhoduje spory uvnitř spolku.
6.7. Správní výbor má 23 členů. Členství ve správním výboru je nezastupitelné. Členství ve správním výboru vzniká zvolením člena správního výboru na členské schůzi.
6.8. Členství ve správním výboru zaniká:
a) zánikem členství ve spolku,
b) odstoupením z funkce na základě písemného prohlášení doručeného předsedovi.
6.9. K jednání správního výboru je přizýván předseda kontrolní komise. K projednávání různých otázek mohou být zváni hosté.
6.10. Členové správního výboru, jejichž počet neklesl pod polovinu, mohou zvolit náhradní členy správního výboru. Náhradní členové správního výboru jsou zvoleni na základě jmenných návrhů, které předkládá správnímu výboru předseda.
6.11. Předseda řídí zasedání správního výboru. Předsedu může zastoupit při řízení zasedání správního výboru místopředseda.
6.12. Správní výbor může přijímat rozhodnutí způsobem „per rollam“. Návrh rozhodnutí přijímaného způsobem „per rollam“ zašle předseda členům správního výboru, přičemž návrh rozhodnutí obsahuje též veškeré podklady potřebné k přijetí rozhodnutí a lhůtu k vyjádření souhlasu členů správního výboru. Lhůta pro vyjádření souhlasu členů správního výboru se stanovuje na 15 dnů. Rozhodnutí je přijato dnem, kdy je předsedovi doručeno souhlasné stanovisko posledního člena správního výboru, kterým je dosaženo souhlasu nadpoloviční většiny všech členů správního výboru. Rozhodnutí přijaté způsobem “per rollam” podepisuje předseda a bude rozesláno členům správního výboru.
Čl. VII. Předseda a místopředsedové spolku
7.1. Statutárním orgánem spolku je předseda.
7.2. Spolek zastupuje ve všech věcech samostatně předseda nebo vždy dva místopředsedové společně.
7.3. Předseda a 3 místopředsedové jsou voleni správním výborem prostou většinou hlasů z řad členů správního výboru. Funkce předsedy nebo místopředsedy vzniká zvolením.
7.4. Funkce předsedy nebo místopředsedy zaniká:
a) zánikem členství ve spolku,
b) odstoupením z funkce na základě písemného prohlášení doručeného správnímu výboru.
7.5. Předseda a místopředsedové jsou vázáni při výkonu své funkce pokyny a usneseními správního výboru a usneseními členské schůze.
Čl. VIII. Kontrolní komise
8.1. Kontrolní komise je volena členskou schůzí.
8.2. Kontrolní komise sleduje plnění úkolů stanovených členskou schůzí, dodržování stanov a dále kontroluje veškerou činnost a hospodaření spolku.
8.3. Kontrolní komise je usnášeníschopná za účasti nadpoloviční většiny členů. Kontrolní komise rozhoduje nadpoloviční většinou hlasů přítomných členů.
8.4. Kontrolní komise pracuje nezávisle na ostatních orgánech spolku. O svých zjištěních průběžně informuje předsedu a členskou schůzi. Členství v této komisi je neslučitelné s ostatními funkcemi.
8.5. Kontrolní komise má 5 členů. Členství v komisi je nezastupitelné. Administrativní podporu kontrolní komisi zajišťuje sekretariát spolku.
8.6. Komise volí ze svého středu předsedu. Předseda komise je oprávněn se účastnit zasedání správního výboru.
8.7. Členství v kontrolní komisi zaniká:
a) zánikem členství ve spolku,
b) odstoupením z funkce na základě písemného prohlášení doručeného předsedovi.
Čl. IX. Komise a zájmové kluby
9.1. Pro hlubší rozpracování otázek v jednotlivých oblastech činnosti spolku může správní výbor zřídit jako své iniciativní a poradní orgány komise a kluby.
9.2. Činnost komisí a klubů koordinuje předseda a místopředsedové.
Čl. X. Sekretariát
10.1. Každodenní činnost spolku po organizační a technické stránce zabezpečuje sekretariát. Jeho personální obsazení schvaluje správní výbor na návrh předsedy.
10.2. Práci sekretariátu řídí a zodpovídá za ni předseda spolku.
Čl. XI. Hospodaření spolku
11.1. Spolek muže být dotován účelovými prostředky ze státního rozpočtu dle příslušných hospodářských a právních norem. Jinak hospodaří s vlastními zdroji a majetkem. Hospodaření se řídí rozpočtem, který schvaluje správní výbor spolku.
11.2. Výsledky hospodaření projednává vždy po skončení rozpočtového období správní výbor.
11.3. Majetek ústavu tvoří:
a) vlastní majetek a jeho výnosy,
b) členské příspěvky,
c) dotace, subvence a dary,
d) jiné výnosy.
11.4. Orgány i členové spolku jsou povinni se společným majetkem nakládat hospodárně, využívat ho ke stanovenému účelu a starat se o jeho řádnou ochranu.
11.5. Pro humanitární pomoc a pro své projekty může spolek zřizovat sbírky.
Čl. XII. Zrušení, fúze a rozdělení spolku a naložení s likvidačním zůstatkem
12.1. Spolek se zrušuje rozhodnutím členské schůze o zrušení spolku s likvidací přijatým dvoutřetinovou většinou hlasů všech členů.
12.2. S likvidačním zůstatkem bude naloženo tak, že likvidátor nabídne likvidační zůstatek jinému spolku s účelem obdobným. Není-li to možné, nabídne likvidátor likvidační zůstatek obci, na jejímž území má spolek sídlo. Nepřijme-li obec nabídku do dvou měsíců, nabývá likvidační zůstatek kraj, na jehož území má spolek sídlo. Získá-li likvidační zůstatek obec nebo kraj, použije jej jen k veřejně prospěšnému cíli.
12.3. Před výmazem spolku z veřejného rejstříku se provede likvidace, pokud celé jmění spolku nenabývá právní nástupce.
12.4. Fúzi spolku nebo rozdělení spolku schvaluje členská schůze dvoutřetinovou většinou hlasů všech členů.
Čl. XIII. Závěrečná ustanovení
13.1. Stanovy spolku musí být uloženy v sídle spolku.