top of page

Sympozium o češtině jako cizím jazyku na FF UK

V prvním srpnovém týdnu se již pojedenácté na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze uskutečnilo mezinárodní sympozium o češtině jako cizím jazyku, letos pod názvem Bohemistika v jazykovém a kulturním kontaktu se světem. Slavnostního zahájení ve středu 7. srpna 2024 se na pozvání organizátorů sympozia zúčastnila předsedkyně ČSÚZ Hana Hlaváčková. Zahájení moderovala členka správního výboru ČSÚZ doc. PhDr. Ivana Bozděchová, CSc. z Ústavu českého jazyka a teorie komunikace FF UK, který se podílel na organizaci sympozia spolu s Ústavem bohemistiky pro cizince a komunikaci neslyšících a Ústavem Českého národního korpusu. Sympozium tradičně probíhá v rámci Letní školy slovanských studií FF UK.


Účastníky sympozia, kterých se do Prahy sjelo na šest desítek z devíti zemí světa (Česka, Polska, Německa, Francie, Velké Británie, USA, Japonska, Číny, Tchaj-wanu), pozdravil nejprve jménem Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy PhDr. Mgr. Václav Velčovský, Ph.D., vrchní ředitel sekce mezinárodních vztahů, EU a ESIF, a poté představitel vedení domácí instituce doc. PhDr. et JUDr. Jakub Rákosník, Ph.D., proděkan FF UK.

Hana Hlaváčková ve své zdravici stručně přítomným představila ČSÚZ a jeho činnost a aktivity směřující ke krajanům v zahraničí a k výuce češtiny na krajanských školách a zahraničních univerzitách. Připomněla mj. třicetiletou tradici letních kurzů češtiny pro krajany v zahraničí (po určité období organizovaných společně s FF UK) a vyjádřila ochotu, ba přesvědčení, že spolupráce mezi oběma institucemi bude pokračovat i v budoucnosti.

Doc. PhDr. Ivana Bozděchová CSc.


Zdravice předsedkyně ČSÚZ Hany Hlaváčkové

Vážené dámy, vážení pánové,

jsme si tak blízcí a podobní, a přece někdy poněkud vzdálení. I proto upřímně vítám tuto možnost, abych vám – v souvislosti s přáním zdaru, mnoha nových podnětných, cenných a hodnotných poznatků, informací i odborných kontaktů pro jednání vašeho sympozia – tuto naši podobnost a blízkost připomněla a přiblížila. Československý ústav zahraniční jako nezávislý a dobrovolný spolek od svého založení v prosinci 1928 – vznikl na podnět prezidenta T. G. Masaryka (který byl zároveň profesorem této filozofické fakulty, spojnice tedy první) – usiluje o rozvoj styků se spolky i osobami pocházejícími ze zemí bývalého Československa, trvale žijícími v zahraničí. Podporujeme udržování národního povědomí našich krajanů a pomáháme zajišťovat co nejkvalitnější vzdělávání jejich potomků (spojnice druhá). Snažíme se poskytovat všestrannou podporu českým krajanským školám v zahraničí, např. je vybavujeme moderním zařízením, technikou a učebními pomůckami. Podle možností poskytujeme finanční příspěvky na publikace vydávané krajanskými spolky. O naší pestré činnosti se můžete dočíst v informačním Bulletinu nebo na webových stránkách Československého ústavu zahraničního, zájemcům i badatelům je také k dispozici náš rozsáhlý archiv s mnoha cennými dokumenty a publikacemi o krajanském životě. Z našich aktivit jsou tomuto sympoziu i nám zde přítomným tematicky a obsahově pravděpodobně nejbližší – jako třetí spojnice! – třítýdenní letní zdokonalovací kurzy češtiny ČSÚZ pro

krajany, žáky krajanských škol a studenty bohemistiky zahraničních univerzit, kterými za 28 ročníků prošlo na 700 účastníků. Aniž bychom mohli či chtěli sebeméně konkurovat Letní škole slovanských studií FF UK s jejími (úctyhodnými) 67 ročníky či letním školám češtiny na jiných univerzitách, realizovali jsme letní kurzy češtiny s vědomím zodpovědnosti za odbornou úroveň jazykovou i široce kulturně-historicko-společenskou, a tak jsme v nich při výuce tradičně využívali pedagogické i odborné pomoci specialistů z FF UK, zároveň našich členů; patřili k nim např. prof. Josef Polišenský, doc. Václav Huňáček, dr. Ivan Lutterer (některé z nich pravděpodobně mnozí znáte), dále dr. Hana Kučerová nebo doc. Ivana Bozděchová.

Jeden z tematických okruhů tohoto sympozia představuje Čeština jako jazyk zděděný – jak jsem naznačila, i když z jiné perspektivy a s jinými cíli je i nám (ne-vědecké a ne-vzdělávací instituci) péče o češtinu doma i ve světě jedním z trvalých zájmů a výzev. Děkuji tedy ještě jednou za pozvání na zahájení sympozia o bohemistice v jazykovém a kulturní kontaktu se světem a ráda bych toto zahájení rozšířila na počátek hledání, iniciování a nalézání budoucích spojnic spolupráce s ČSÚZ. Jistě je najdeme – osobně slibuji podporu a pomoc a již dnes se těším. – Přeji vám všem hezký, zajímavý a úspěšný den!

Foto: Martin Hundák

0 komentářů

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page