V červenci tradičně přijíždějí do České republiky krajané z USA a řada z nich zamíří do Československého ústavu zahraničního. Každoročně Prahu navštěvuje pedagog z Texasu Thadious Polasek, jehož předkové přišli do Ameriky ze severní Moravy ve velké migrační vlně Čechů a Moravanů koncem 19. století. Československý ústav zahraniční navštívil 9. července a jednal o možnostech spolupráce s předsedkyní Hanou Hlaváčkovou.
Podíváme – li se do všech zemí světa, nejvíc Čechů najdeme právě v USA. Podle sčítání lidu v roce 2010 se k českému původu hlásilo přes milion Američanů. Největší koncentrace české populace je v Texasu, Nebrasce, Wisconsinu a Illinois. První Češi tam přišli z ekonomických a sociálních důvodů už v polovině 19. století po zrušení roboty v Rakouské monarchii. Mnoho Čechů do USA přicházelo také v letech před první světovou válkou a v době hospodářské krize. Další čeští migranti přišli ve druhé polovině 20. století a stejný počet jich přijíždí do USA studovat či pracovat v současné době. V texasském Dallasu například najdeme početnou skupinu českých specialistů na informatiku, kteří tam přišli z brněnské univerzity.
Čeští krajané patří k těm minoritám, které si udržují znalost jazyka a kulturu. „Čeština se v USA vyučuje na různých stupních. Zájem je zejména v Texasu, Illinois či Nebrasce, kde se učí na univerzitách a středních školách v Dallasu, Austinu, na Harvardu, Yale v Connecticutu, Berkeley v Kalifornii“, vysvětluje Thadious Polasek, který češtinu vyučuje v Texasu. V současné době má 57 žáků, které vyučuje on line. V pátek večer a v sobotu dopoledne s nimi v půlhodinových lekcích probírá gramatiku, ale i českou historii a kulturu. Pro studenty je kurz bezplatný. Na pokrytí nákladů výuky musí lektor získat každý rok granty ve výši 10 000 dolarů. Každoročně oslovuje krajanské spolky Slovanskou jednotu státu Texas, Spolek bývalých studentů češtiny v Texasu, Českou nadaci státu Texas a další, které granty na výuku češtiny vypisují.
Od roku 1991 Thadious Polasek přijížděl každoročně v létě do Prahy v doprovodu několika desítek Čechoameričanů. Ti se pak účastnili letního kurzu češtiny, který pořádal Československý ústav zahraniční. Počáteční zájem Američanů o češtinu, motivovaný možností získat v České republice práci či zahájit podnikání, sice postupně opadal, ale ještě prvních deset let tohoto století přijížděla na kurz do Prahy skupina účastníků z USA. „Po roce 2009 jsme to měli s výukou češtiny složité. Nebyly peníze. Bylo téměř nemožné získat granty. Stát nepovažoval znalost češtiny za ekonomický přínos, a proto byly prostředky na výuku češtiny omezeny. Ti, kdo umí česky, neměli žádnou výhodu při hledání práce. Teď se zájem o češtinu zase zvyšuje,“ vysvětlil situaci T. Polášek. S předsedkyní ČSÚZ pak hovořili o podmínkách eventuálního obnovení kurzů češtiny a o možných směrech další spolupráce s krajany v Texasu.
Hebr
Comments