top of page
  • Obrázek autoraČSÚZ

Setkání k připomínce významu českých krajanů

Aktualizováno: před 2 dny

Již pošesté zorganizovalo Ministerstvo zahraničních věcí setkání k připomínce významu české krajanské komunity. Konalo se 7. května v zahradě Strahovského kláštera u sochy Panny Marie z exilu, kterou Česku v 50. letech darovali krajané z USA a Kanady. Ve Strahovském klášteře byla umístěna v roce 1994.

Jako v předchozích letech se i letos na pozvání ministerstva zahraničních věcí sešli u Strahovského kláštera zástupci institucí, které se systematicky snaží o zlepšení podmínek pro potomky českých krajanů a Čechů žijících v zahraničí. Československý ústav zahraniční na setkání zastupovali jeho předsedkyně Hana Hlaváčková a člen představenstva Dr. Tomáš Doležal. Letos se akce zúčastnily také velvyslankyně Slovenska a Chorvatska Ingrid Brocková a Liliana Pancirov. 

Předsedkyně ČSUZ Hana Hlaváčková a emeritní opat položili květiny k soše Panny Marie z exilu.

O významu krajanů v zahraničí krátce promluvili zvláštní zmocněnec pro krajanské záležitosti JUDr. Jiří Krátký, vrchní ředitel právní a konzulární sekce MZV JUDr. Martin Smolek, místopředseda Senátu PČR Ing. Tomáš Czernin, předseda Podvýboru pro styky s krajany Ing. Roman Bělor, velvyslankyně Pancirov, či emeritní opat Mgr. Michael Josef Pojezdný, který se o umístění sochy v zahradách kláštera zasadil.

Předsedkyně ČSÚZ Hana Hlaváčková vyjádřila úctu krajanům, kteří si přes mnoho desetiletí života v cizině dokázali zachovat českou kulturu a český jazyk a pečují tam o české školy.

Hana Hlaváčková se zvláštním zmocněncem pro krajanské záležitosti MZV JUDr. Jiřím Krátkým, M.A.

Setkání zakončil opat PhDr. Daniel Peter Janáček, který apeloval na udržování úzké vazby mezi českou diasporou a domovským státem.

15 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

コメント


bottom of page