Na slavnostním setkání představitelů ministerstva zahraničních věcí se zástupci partnerských institucí a nevládních organizací v oblasti krajanské politiky, které se konalo 12. prosince v pražském Černínském paláci, předala předsedkyně Československého ústavu zahraničního Hana Hlaváčková ministru Janu Lipavskému razítko a pečetidlo, jež 1. července 1991 stvrdily podpis protokolu o ukončení Smlouvy o přátelství, spolupráci a vzájemné pomoci, tzv. Varšavské smlouvy.
„Jsem velmi rád, že se nám podařilo zkompletovat tuto cennou sbírku archiválií. Nyní můžeme začít proces prohlášení Protokolu o rozpuštění Varšavské smlouvy za archivní kulturní památku,“ řekl při předání Jan Lipavský.
„Těší mě, že se toto setkání koná v prosinci, kdy si připomínáme 96. výročí založení Československého ústavu zahraničního, jehož cílem v uplynulých více než třech desetiletích je zejména vytvářet podmínky pro zajištění co nejkvalitnějšího vzdělávání dětí našich krajanů v zahraničí,“ uvedla Hana Hlaváčková a připomněla, že bývalý ministr zahraničí Jan Masaryk, v předsálí jehož bytu v Černínském paláci se předání konalo, byl členem Československého ústavu zahraničního s legitimací č. 1.
Razítko a pečetidlo byly po podpisu protokolu v roce 1991 v úschově u člena ČSÚZ Zdeňka Matějky, který byl tehdy posledním generálním sekretářem Varšavské smlouvy a v lednu 2021 je předal Československému ústavu zahraničnímu.
Hebr Autor fotografií: MZV
Comments