České střípky v zahraničí
- ČSÚZ
- 9. 6.
- Minut čtení: 3
Aktualizováno: před 6 dny
Ve světě žije asi dva a půl milionu lidí, kteří se hlásí k českému původu, jak odhaduje ministerstvo zahraničních věcí. Mnoho z nich jsou potomci Čechů, a Moravanů, kteří do zahraničí odešli za prací už před téměř dvěma sty lety a dodnes najdeme v zemích, kde se usadili, jejich stopy. Člen ČSÚZ, novinář Petr Voldán, který většinu svého života prožil jako zahraniční zpravodaj různých sdělovacích prostředků, o těchto stopách natočil s ostravskou televizí dlouhou sérii pořadů Postřehy odjinud, jejichž součástí byly v řadě případů reportáže o stopách významných českých krajanů ve světě. O své zážitky se podělil s účastníky besedy v ČSÚZ 4. června.

Úvodem Petr Voldán uspořádal malou výstavku „ předmětů s příběhem“, které na svých cestách získal. Jeden z nich byl kávový šálek, který připomněl styl tvorby Bořka Šípka či Jana Kaplického, tedy dvou Čechů, kteří zanechali v zahraničí výrazné stopy. Z šálku velmi nepravidelného tvaru se sice dá jen těžko pít, ale je unikátní a připomíná reportérovo setkání s Kaplickým ve Walesu. Další šálek byl vytvořen na oslavu výročí londýnského metra. V Londýně se prodává jako místní suvenýr, ale navrhl ho Čech Miroslav Šašek. Zvláštní místo ve sbírce má hrníček, ze kterého pil v Lánech prezident Masaryk.
Zajímavý příběh mají i další předměty, třeba historická figurka Hurvínka, kterou jeho duchovní otec Josef Skupa přivezl při jedné své návštěvě do Ruska a věnoval ji své překladatelce. Ta ji po letech darovala Petru Voldánovi.
Besedu reportér proložil ukázkami ze svých pořadů Postřehy odjinud, které natočil štáb ostravské televize. Začal snímkem z jihokorejského Soulu, kde můžeme najít mnoho českých stop. Velkému zájmu studentů se tam těší katedra češtiny a slovenštiny, kde vyučovala češtinu i členka správního výboru ČSÚZ Ivana Bozděchová a televizní štáb natáčel v češtině s její studentkou. Ta mu v Soulu ukázala budovu, která je kopií pražské Staroměstské radnice, nebo místa, kde si můžete pochutnat na českém trdelníku. Nasměrovala ho také na ostrov Jeju, kde je „všechno ze skla“ a mnoho dekorativních předmětů, váz, misek a dalších pochází z Česka z dílny Bořka Šípka.
Další destinací byl Wales, konkrétně dům, který navrhl Jan Kaplický se zadáním, že musí být v krajině neviditelný. Je totiž postaven v přírodní rezervaci na pobřeží. A dům je skutečně zakomponován do reliéfu krajiny tak, že o něm příchozí dlouho nemá tušení. Dům má soukromého majitele, který v něm bydlí a televizní štáb se dovnitř dostal jen díky přímluvě další světově vážené Češky, architektky Evy Jiřičné. Z televizních záběrů si tak můžeme na vlastní oči ověřit, že Jan Kaplický ve svých projektech nepoužíval pravé úhly.
Ve švýcarských Alpách putoval Petr Voldán s televizním štábem po stopách spisovatele Karla Čapka. V hotelu Krebs v Interlakenu, kde bydlel Čapek s Olgou Scheinpflugovou, lze dodnes vidět stejný nábytek a přečíst si jídelní lístek, z kterého spisovatel za svého pobytu vybíral. Na Maltě se reportér vydal po stopách filmové hvězdy Adiny Mandlové, ale našel tam i památky na českého architekta Vladimíra Karfíka spjatého s baťovskou architekturou. Karfík tam na univerzitě ve Vallettě vychoval řadu architektů a po vyhlášení republiky na Maltě v roce 1974 vytvořil letní sídlo pro tehdejší prezidentku.
V současné době Petr Voldán s ostravským televizním štábem dokončuje sérii pořadů z Kastilie, a připravuje pořady o Moldavsku. Stejně jako v dosavadních Postřezích, bude představovat tyto kouty světa
svýma očima, hledat to, co bude zajímavé pro českého diváka a poohlížet se po stopách, které tam zanechali čeští krajané.
Autor: Hebr
Comments